wyciskanie oliwy


Popularność oliwy rośnie; konsumujemy jej ponad 2 miliony ton rocznie. Więc dlaczego mam problem ze znalezieniem przystępnie napisanej książki popularno-naukowej o modnej oliwie i oliwkach? Poszukiwania na Amazon wypluwa ckliwe wspomnienia o miłości od pierwszego wejrzenia oraz książeczki kucharsko-zdrowotne z 15 przepisami na eliksir młodości, gdy ja chciałabym zobaczyć zdjęcia różnych gatunków drzew, przeczytać o metodach produkcji itd. Czegoś takiego nie znalazłam, więc w końcu skusiłam się "Olives. The Life and Lore of Noble Fruit". Książka nie może się zdecydować o czym chce opowiadać, ale jest w niej kilka cennych informacji plus kilka chwytliwych cytatów

Skąd się bierze oliwa?
Są dwie metody uzyskiwania oliwy: nowoczesna i tradycyjna. W nowoczesnej wszystko odbywa się w jednej maszynie: miażdżenie, wyciskanie i odwirowywanie. Kombajn oliwowy jest szybki, nie trzeba do zbytnio doglądać. Wrzucasz oliwki z jednej strony, odbierasz gotową oliwę z drugiej.

Tradycyjna metoda jest pracochłonna, ale oliwa uzyskana w ten sposób jest najlepsza. Zerwane oliwki łącznie z pestkami miażdży się na żarnach granitowych. Uzyskana pastę rozprowadza się po podwójnych matach (coś jak sita lub przetaki), które ustawia się jedne na drugich w rodzaju tortu lub wieży. Prasa hydrauliczna wyciska (dosłownie) soki, które są mieszanką wody zawartej w owocu i tłuszczu. Dla usprawnienia procesu czasami używa się ciepłej wody, która wypłukuje soki. Tradycyjna metoda usprawniona w tym momencie korzysta w tym momencie z wirówki. Z jednej strony leje się woda, z drugiej odbiera się czysciutką oliwę. W tradycyjnej metodzie tradycyjnej soki odstawia się do stania. Na wierzch wypływa oliwa, którą zbiera się specjalną łyżką.

Wytłoczyny odsprzedaje się producentom zwykłej oliwy gdzie chemia oraz gorąca para wyciskają resztę.

Kolor oliwy waha się od złocistego do ciemnozielonego w zależności od gatunku oliwek i stopnia dojrzałości owocu. Oliwa z Lacjum jest zlocisto zielona, o surowym choć słodkawym posmaku. Dopiero po kilku sekundach pojawia się mocna nuta pieprzu.

btw: nie wszystkie oliwki na zdjęciach są narodowości włoskiej. Butelkę prosecco temu, kto nazwie gatunki oliwek prezentowane powyżej :-D

0 comments:

Post a Comment

Powered by Blogger.