Barbarzyńcy nadchodzą

walą drzwiami i oknami. Kradną. Pan doktor, z młodą i atrakcyjną żoną, kradnie elektronikę, choć sam twierdzi, że jedynie wynosi. Kasztanom nie przychodzi do głowy, że elegancki pan wyjdzie z toasterem w ręku. Opowiada mi o tym jego kolega, który nie kryje zachwytu nad zimną krwią doktora. Pewnie dlatego, że w swoim kraju był chirurgiem. Jego młoda żona nigdzie pracowała, zajmowała się domem.

Patrząc na B. nikt by nie powiedział, że jest imigrantką. Ciemne włosy ufarbowane na jasny blond, nienaganny makijaż, zawsze świetnie ubrana. Dzisiaj, na przykład, ma na sobie irchowe spodnie i białą koszulę. Do tego rozpinany, kaszmirowy zapewne, bladoróżowy sweterek z drobnymi perłowymi guziczkami. B. ubiera się u Z., który kradnie na zamówienie w luksusowych butikach.

W weekendy lepiej wychodzić na miasto. Jest tam spokojniej, bo nikt nie wyrzuci przez okno butelki lub starego telewizora jak to się czasami zdarza w obozie.

Do pensjonatów odsyłane są dziewczyny lub rodziny, dlatego wielu samotnych tworzy z dziewczynami 'pary narzeczeńskie' i dzięki temu zamiast siedzieć w obozie dla uchodźców pod Wiedniem, mieszkają teraz w pensjonacie niedaleko Linzu. Warunki dobre, wioska spokojna, wiele pokojów z własnymi łazienkami i balkonami. Właściciel po raz pierwszy ma grupę uchodźców, więc nie nauczył się jeszcze, że szufladę z papierosami i barek z alkoholami trzeba zamykać na klucz.

O pracę się walczy. K. pracuje za 4 na godzinę;  A. idzie do pracodawcy i mówi, że będzie robił za 3,80. Więc pracę dostaje. A potem przychodzi B., który pracę A. zrobi za 3,50. I tak dalej...

Nawet przy nocnym sprzątaniu sklepów można sobie dorobić, na przykład kradnąc towar z półek. Ochrona sprawdza kieszenie i torby, ale nie sprawdza worków w odkurzaczach. Trzeba tylko z odkurzaczem wejść do toalety, tam gdzie nie ma kamer.

Pani z opieki społecznej odwiedzająca koczujących na skwerach, nie daje sobie rady. Nie jest w stanie do wszystkich dotrzeć i porozmawiać, więc ogranicza się informowania, że ogony grillowanych szczurów są niejadalne.

Jedzą pasztety dla kotów. Dla kotów są lepsze; bardziej treściwe, o większej zawartości mięsa.

W miejscowym sklepie spożywczym pojawia się ogłoszenie: prosimy nie kraść, w języku imigrantów.

Mury śmierdzą moczem, skwery też. Aż dziwne; przecież mogli iść do toalety w sklepie lub pobliskiej knajpce.

Na azyl czeka się dwa lata. W tym czasie rząd zapewnia zasiłek i zakwaterowanie w blokach socjalnych. Gdy podanie o azyl zostaje rozpatrzone negatywnie, imigranci muszą wracać do kraju pochodzenia i wtedy wyrywają z podłogi toalety i spłuczki, od ścian odkręcają umywalki i krany.

Brzmi znajomo? Powinno; to opowieści nie o obecnej fali uciekinierów, a o tej z 1981 roku. A więc, między innymi, o Polakach. Czyli tych 'cywilizowanych'. Dwie z opowieści: o Polakach wyrywających umywalki z mieszkań socjalnych w Norymberdze i o pracownicy socjalnej z Londynu uczącej koczujących Polaków by nie jedli ogonów szczurów opowiedziała mi B. Reszta to moje własne doświadczenia. Znałam osobiście świetnie ubraną B., M. kradnącego papierosy i doktora J. wynoszącego sprzęt z miejscowego sklepu.  Napis po polsku: prosimy nie kraść, wisiał w sklepie spożywczym w Pittsburgu w Kalifornii. Nie pamiętam jedynie czy był to sklep Lucky czy może Safeway.

Już dawno nie byłam tak wkurwiona jak po przeczytaniu wątku na forum o Włoszech. Wątku nie linkuję; jak kogoś przypili, sam sobie wątek znajdzie. Sprowokował mnie do napisania o imigrantach. Na forum też się dopisałam, ale okazało się że nawet moderatorka przyjęła za prawdziwą notkę z jednego portalu, w której powoływano się na relację z 'Bild' o ostrzeżeniach włoskich służb specjalnych w sprawie planowanych ataków na plaże włoskie, hiszpańskie i francuskie. Bild miał słyszeć o włoskim ostrzeżeniu od kogoś zbliżonego do niemieckich służb specjalnych. Okazało się, że cała sprawa była tylko i wyłącznie plotką. Czyli dyskusja na forum była o dupie maryny. A że przy przy okazji powyłaziły fobie i rasizm? Chyba nie za bardzo jestem zdziwiona, choć mam cichutką nadzieję, że ten festiwal kołtuństwa, tak widoczny na forach i komentarzach, to jedynie objaw lepszej zmiany, powstawania z kolan, zrywania z polityczną poprawnością i pedagogiką wstydu. I że minie niebawem, jak mam nadzieję, miną rządy Prezesa. Tego sobie i Polsce  życzę. 

EDIT: to już chyba czwarta edycja tej notki. Jak na razie nie doszłam jeszcze do momentu, w którym mogłabym zrezygnować z wulgaryzmów.

10 comments:

 1. Zgadzam sie w stu procentach,czesto wstydze sie za naszych rodakow i w Niemczech i er Wloszech

  ReplyDelete
 2. wycięłam opowieść o paniach z klasy średniej, zwiedzających Norymbergę i wynoszących z jadalni torby z jedzeniem. Zdecydowałam, że za bardzo odchodziła od głównej tezy notki, choć komentarz jednej z kelnerek starał się brzmieć jak pocieszenie, a wyszedł jak policzek: nie martw się, Niemcy też czasem kradną.

  ReplyDelete
 3. ich wszędzie pelno, na socjalu żyją całymi rodzinami. Pracować nie chcą tylko by kase brali od państwa. Mi też sie nie podoba że żebrzą na ulicach chcą pieniedzy.Polska dobrze zrobiła że nich nie chce

  ReplyDelete
  Replies
  1. weź swóje uprzedzenia na blog, który zechce słuchać twoich diagnoz społecznych. Uprzedzam: następny komentarz w podobnym stylu będzie cięty tak, że śladu po nim nie zostanie.

   Delete
  2. @Maya
   słuchać na blogu ha, ha, ha

   Delete
 4. Ja osobiście widziałam tyle i nasłuchałam się tyle,że mnie już dawno ręce opadły i przestało dziwić cokolwiek.Ale wstyd jeszcze został.Teraz wiem jak to jest gdy duma miesza się ze wstydem.Jednak wolałam być tylko dumną obywatelką.....czasem się zastanawiam czy nie lepiej było siedzieć w domu i nie dowiedzieć się tylu nowych zaskakujących niekoniecznie chlubnych rzeczy o innych-nie tylko polakach ale niemal wszystkich emigrantach,uciekinierach i jakkolwiek ich nazwać.Większość postrzegana jest jako zło i oceniana jako najgorszy sort.A każdy ma swoją historię nie zawsze fałszywą:(

  ReplyDelete
  Replies
  1. bla..bla...bla...jak zle to Polak. Jak wredny to rodak, ciągle ta sama śpiewka

   Delete
 5. Umiesz czytać ze zrozumieniem? Wydaje mi się ,że nie.A to plucie złośliwością to jakaś chora terapia na własne fobie?Idź sobie pobiegać zamiast trolować.

  ReplyDelete
 6. Jak zwykle dobry tekst...zdjęcia coraz lepsze...strona wygląda zawodowo.
  Długo tu nie byłem...ale w dupę kopnę się sam. pozdro

  ReplyDelete

Powered by Blogger.