do Chioggi na ryby

Jak się znęcać nad czytelnikami, to do końca. I jak śruby przykręcać to na maksa. A więc dzisiaj znów o restauracjach neptuna. Tym razem z Chioggii.

Recepjonista zaznaczył na mapie cztery restauracje godne polecenia. Odwiedziliśmy dwie. Obydwie doskonałe.


W Osteria da Nicola nie podaje się menu. Kelnerka (lub kelner) mówi co można zjeść, sugeruje odpowiedni zestaw i podpowiada, jakie wino pasuje. Potrawy są proste: mule w pikatnym sosie pomidorowym, dentice (kielczak) w puree ziemniaczanym, canestrelli* z sosem cebulowym, przegrzebki z pieprznym maslem, chrupiące fritto z kwiatów cukinii i owoców morza, cały okoń morski z grilla w wersji dziewiczej, a więc bez sosów i bez dekoracji.

canestrelli

La Taverna to Osteria da Nicola kulinarnie piętro wyżej. Misticanza di verdure i pesce podano tak, że ośmiornica była ciepła, ale mieszanka sałat pozostawała świeża i chrupiąca. Bucattini z bułką tartą, sardelami i orzeczkami piniowymi do klasyki potraw Laguny może i nie należą, ale i tak JC talerz wylizał. A. chwaliła sobie pieczoną w pergaminie flądrę z warzywami, a mnie mowę odjęło po pierwszym kęsie kalmara w grilliata mista, choć - teoretycznie - nic w nim niezwykłego nie było: kawałek zwierzyny z grilla, smak dymu, trochę soli, kropla cytryny. W Da Nicola tiramisu przypominało konsystencją semifreddo, w La Taverna sorbet melonowy i ciasto francuskie z truskawkami i czekoladą były świetne. Obydwie restauracje bardzo polecamy, Tańsza jest Da Nicola, ale i w La Taverna ceny mają mocno nieweneckie, choć woda mineralna była, moim zdaniem, droga. Do 3 euro za 3/4 litra San Pellegrino jeszcze nie przywykliśmy.

Ristorante La Taverna
Via Felice Cavallotti
Chioggia
tel. 041 401 806

Osteria da Nicola
Fondamenta S. Domenico
Chioggia
041 408 029

Rezerwacje wymagane, zwłaszcza w week-end. Dodatkowym plusem La Taverna jest przyjemny taras.

=======
* canestrelli - rodzaj jadalnych skorupiaków, wielkością przypominających sercówki, kształtem muszelek - przegrzebki. Kelnerka powiedziała nam, że to miejscowa specjalność. Nazwy nie udało mi się potwierdzić. Wujek google zna jedynie ciasteczka canestrelli.

2 comments:

  1. szkoda, że informacja pojawiła się tak późno. Właśnie wróciliśmy z Wenecji.

    ReplyDelete
    Replies
    1. i niech to będzie nauczką: plany urlopowe tudzież wakacyjne proszę zgłaszać w sekretariacie lub emajlowo mayolina1@gmail.com. Inaczej będzie tak jak jest w tej chwili, czyli żal, że można było więcej i lepiej. Buziaki,włoszczyzna

      Delete

Powered by Blogger.