wiele pytań, a księgarnia zamknięta

'Nasze Lacjum' jakoś nie uwzględniało  do tej pory Castelli Romani: nie lubimy ich win, do Castelgandolfo nas nie ciągnęło, nie specjalnie interesowało Frascati. Po dobrą porchettę do Ariccii jechać też nie musieliśmy, gdyż kupić ją można z przydrożnych budek. Ale w końcu wybraliśmy się do Grottaferraty obejrzeć klasztor.


I tak jest Nilo, święty niekoniecznie znany, pochodzący z należącej do Bizacjum Kalabrii, choć pierwsi zakonnicy mieli przeprowadzić się do Grottaferraty z klasztoru Serperi (okolice Gaety). Sam Nilus to założyciel zakonu Bazylianów, a więc klasztor - nadal do nich należący - jest mieszkanką wpływów sztuki katolickiej i bizantyjskiej. Bizantyjski jest ikonostas, najstarsze freski i mozaiki, katolicka - kaplica Nilusa i herby papieskie: della Rovere i Farnese. Te ostatnie widocznym dowodem, że klasztor z jakichś powodów (a może tylko ze względu na położenie?) cieszył się wsparciem papieży: kaplicę Nilusa ufundował papież Farnese. Krużganek, uważanego za dzieło Giulliano da Sangallo (ten od Loreto), finansował kardynał Farnese i papież de Medici, czyli Pius IV, który również otoczył klasztor nowymi murami obronnymi. I jeśli o papieżach mowa: czy renesensowa kaplica z herbem Farnese to dowód na wsparcie papieża Piusa IV, Pawła III, czy może jedynie kardynała Farnese? Herb della Rovere (i alegoria wspaniałych czynów przedstawiciela rodu) to Sykstus IV? Czy może Juliusz II? Obydwaj przecież należeli do tego samego rodu...


Chciałabym klasztor obejrzeć z dobrym przewodnikiem w ręku, który uporządkuje mi chronologię, poustawia papieskich fundatorów i potwierdzi, że freski wyglądające na dzieło Caracciego zostały rzeczywiście przez niego namalowe. Potwierdzi, że kaplica po prawej stronie bazyliki to pozostałość po najstarszej części klasztoru, pamiętającej czasy Nilusa; i wytłumaczy, jak dojść do katakumb, które - podobno - odkryto rekonstruując którąś (którą?) część klasztoru, przy okazji pisząc, kto jest autorem rzeźby na dziedzińcu? Skąd wzięła się w klasztorze ikona Matki Boskiej Theotokos z XII lub XIII wieku? I czy można wejść do biblioteki, która ma podobno wspaniałe zbiory manuskryptów i starodruków?


Na szczęście mieliśmy szczęście :): do ogrodów klasztornych wpuścił nas idący do biblioteki mężczyzna, który polecił dokładne obejrzenie lapidarium i wspomniał, że klasztor wybudowano na fundamentach willii rzymskiej.


===
Adres: Abbazia di San Nilo, Corso del Popolo 128, oczywiście Grottaferrata

kilka uwag: wycieczki z przewodnikiem w soboty i niedziele lub po uprzednim umówieniu (nie widziałam jednak by wycieczka wchodziła do ogrodu przyklasztornego). Na terenie jest sklep, ale - jak tytuł notki wskazuje - był zamknięty, nie widziałam też tabliczki z godzinami otwarcia. Ogród przyklasztorny i krużganek: w czasie naszej wizyty brama była zamknięta. Brakowało kartki z godzinami otwarcia, więc zwiedzanie może być ograniczone. Ale warto postać pod furtką w nadziei, że ktoś pozwoli wejść

oficjalna strona klasztoru
Bazylianie
Pius IV, Juliusz II i Sykstus IV, Paweł III
Giuliano da Sangallo
Castelli Romani

0 comments:

Post a Comment

Powered by Blogger.