boa z węża i chór w tle


W Poggio Moiano Chrystus zmartwychstaje już w sobotę po południu, a nie w nocy z soboty na niedzielę. Matka Bolesna płacze w Poggio (i w Ginestrze) w piątek, a w sobotę o 9 rano w Canosie di Puglia.

O dziewiątej właśnie rozpoczyna się w Casonie procesja zwana Desolatą. Prowadzą ją aniołki niosące symbole Męki,podąża za nimi Matka Bolesna, a wszystko zamyka chór śpiewający Stabat Mater, hymn napisany w XIII wieku przez Jacopo da Todi, z muzyką skomponowaną przez Wencjanina Antonio Lottiego.

Podobno jest to jedna z najbardziej znanych procesji we Włoszech. Tak twierdził dziadek spod kościoła czekający na przyjazd panny młodej. Chyba uciskało go świąteczne ubranie, bo przestępował z nogi na nogę i co chwila poprawiał sztywny kołnierzyk wykrochmalonej koszuli. I wciskając palec między opalony kark a biały kołnierzyk, tlumaczył, że Jego żona, też w Doloracie śpiewała, a on niósł Matkę Bolesną.

Desolata (Canosa di Puglia) i serpari św. Dominika z Cocullo

Inny dziadek, w innym miasteczku, i nie w Apulii a w Abruzji, opowiadał o łapaniu żmij i węży po okolicznych lasach. Co prawda dziadek narzekał, że to tradycja upada, bo w dawnych czasach świętemu Dominikowi robiono boa z jadowitych żmij, a teraz to już tylko z niegroźnych, ale i tak zapraszał gorąco do Cocullo, na procesję z wężami. Procesja zaczyna się w południe, plus minus kwadrans. Dziadek zaprosiłby też na łapanie gadów, ale nie potrafił podać dokładnej daty, bo jak to z gadami bywa: nie wiadomo kiedy się pojawią. No i nie był przekonany, że nadam się do ich łapania. Nie dosyć, że baba, to jeszcze nietutejsza i nie potrafiąca odróżnić vipere od serpenti.


Info:
Canosa di Puglia: Desolata - Wielka Sobota
Cocullo (Abruzja): procesja św. Dominika - pierwszy czwartek maja

Linki:
ścieżka dźwiękowa Desolaty z Canosy , fotoreportaż z Canosy:  Giacomo Baldi
węże z Cocullo: reportaż z procesji Claudia Mortini i film zrobiony przez AGM studios

3 comments:

 1. Czy ja muszę w ogóle pisać, że poszłabym sobie na tę procesję...?

  ReplyDelete
  Replies
  1. ja też się szykuję i na jedną i na drugą

   Delete
  2. i do zobaczenia na procesji :D Daj znać na którą się wybierasz.

   Delete

Powered by Blogger.