kicz z MemphisElvis czułby się z tym dobrze. Podejrzewam, że Liberace też, gdyby się pofatygował.

W reakcji na ponurą kolorystykę lat 70., w odpowiedzi na prostotę i utilitaryzm bauhaus-u i innych modernizmów, grupa włoskich projektantów zaczęła bawić się kształtem i kolorem. Powstała grupa Memphis, założona przez Ettore Sottsass-a, mająca promować nowy międzynarodowy styl w odpowiedzi na stary Międzynarodowy Styl. Do Sottsassa wkrótce dołączył Alessandro Mendini i Michele de Lucchi i projektanci spoza Włoch: Michael Graves, Javier Mariscal. Hans Hollein i Matteo Thun (jak by wam powiedzieli moi włoscy znajomi: Thun, pochodzący z Bolzano, jest austriakiem a nie włochem :-)). Sama lista nazwisk wskazuje, Memphis to nie tylko wzornictwo przemysłowe :-)

Nowy Międzynarodowy Styl niezbyt dobrze przetrwał lata 80. w których królował. Z dużych kawałków widzi się czasami krzesło Memphis First de Lucchi czy Proust Mendiniego. Stoją nadal (?) budynki projektowane przez Holleina :-) Reszta czeka na lepsze czasy i modę na szerokie marynary w mocnych kolorach, buty w paski lub zebrę i tęczę na głowie. Drobnica, designerska ma się jednak dobrze. Wystarczy popatrzeć na Alessi. Mendini od czasu do czasu ubiera nowe projekty w kolorystykę Memphis, Sottsass nie żyje, De Lucchi zaprojektował boskie Tolomeo i stworzył Produzione Privata.

Z całego tego zestawu najbardziej podoba mi się fotel Proust, ale chyba poprzestanę na kupnie papugi w kolorach Prousta od Alessiego. Przynajmniej na to mnie stać :-)

PS: Mendini zaprojektował nową wersję fotela Proust. Tym razem z geometrycznym wzorem

1 comment:

  1. Byłam kiedyś na wystawie grupy Memphis-w gromadzie męczą;)

    Lubię kilka drobiazgów,choć bliższy mi Bauhaus.
    Chyba zawsze będą mi się kojarzyć z określeniem "postmodernim" ;)

    ReplyDelete

Powered by Blogger.