Co w gminie?

Dwie rzeczy: kościół św. Wiktorii i Trebula Mutuesca. To koniecznie trzeba zobaczyć.
Kościół Św. Wiktorii (Santa Vittoria) z VIII-XI wieku jest mało znaną perełka architektury romańskiej. Podobno dedykowany św Wiktorii, wczesnochrześcijańskiej męczennicy z Tivoli, ale może też jest to przechrzczona pogańska swiątynia sabińskiej bogini stada, o wdzięcznym imieniu Vacuna? Potem z resztą Vacuna została sklonowana z Nike a Nike to Victoria...a więc...... Ta druga hipoteza wydaje się zupełnie logiczna; katakumby pod dzwonnicą zdają się być związane z kultem Vicuny-Nike-Wiktorii.

Trebula Mutuesca-'stolica' plemienia Sabinów (tych od porwania Sabinek). Swojego czasu kontrolowali drogi solne, ale potem nie mieli szans z walce z machiną wojenną rzymian. Z okolic Mutua pochodzi Mummius, wódz który zrobił porządek z Koryntem w roku 146. Przed Chrystusem.
W Mutua (położonej w dolinie między Ginestra a Monteleone) trwają wykopaliska, które-podobno-można zwiedzić. Nie mogę sobie przypomnieć na której stronie internetowej znalazłam informację, że o pozwolenie na zwiedzanie trzeba pytać w muzeum w Monteleone.

Tu można zobaczyć więcej widoczków

0 comments:

Post a Comment

Powered by Blogger.