dobrze zjeść

w Górach Sabińskich czy w sąsiedniej Ciociarii trudno nie jest, pod warunkiem że nie jest się zbytnio przywiązanym do czytania menu i gotowym się jest zamówić, na przykład, fettucine, choć jadło się je wczoraj, przedwczoraj i tydzień temu, Zawsze bowiem można trafić na sos pomidorowy z innej bajki, lub fettucine robione w niebie. A niebo jest w okolicach Piglio w Ciociarii.


Trattorię Lolli wybraliśmy z powodu jej niekomercyjnego wyglądu i braku napisu cucina ciociara. Najwyraźniej umiejętność trafiana do właściwych lokali mamy już wyuczoną, bo wybierajac z szeregu różnych dziwnych knajpek rozsianych wzdłuż via Prenestina, trafiliśmy na perełkę. Pomysł na obiad typu miska makaronu wyleciał nam z głowy gdy zobaczyliśmy palenisko z polanami i żeliwną kratą. Rozparliśmy się rozklekotanym stole w centrum akcji, zamówiliśmy wodę, litr cesanese i rozpoczęliśmy negocjacje z kelnerem. Najpierw pogadaliśmy o makaronach, które robią na miejscu. Stanęło na tym, że najlepiej zjeść fettucine al coniglio.

Drugie danie zależało od ilości czasu, który mogliśmy poświęcić na czekanie. Czasu mieliśmy sporo, a po za tym kto może sobie odmówić widowiska przegarniania żaru, dokładania nowych polan pod kratę? Nie my. Zamówiliśmy więc kiełbaski jagnięce, kurczaka i castrato. Kurczak okazał się całym kurczakiem, którego dopiekano przyciśniętego cegłą, kiełbaski pachniały ogniskiem, a castrato był soczysty i smakował jak castrato :-) Cesanese, choć samo w sobie nieszczególne, idealnie komponowało się ze wszystkim. Zjedzenie obiadu zajęło nam ponad 2 godziny. A rachunek nie przyprawił o zawrót głowy.W każdym razie: Trattoria Lolli to jest to. Polecam. Z ręką na sercu.

A teraz trochę informacji:

Trattoria Lolli otwarta jest na pewno na obiad, prawdopodobnie też i na kolację, ale tego nie jestem pewna, a wizytówka pory otwarcia nie wspomina. Zamknięci w czwartek. Adres: Piglio, via Prenestina km. 43,700. Tel. 0775/501115 lub 339.5029036 (komórka).

2 comments:

  1. A dysponujesz ciekawymi adresami nieco bardziej na północ?
    Okolice Spoleto na przykład? :)

    ReplyDelete
  2. Tak, choc nie w Spoleto a w Campello sul Clituno, w Norcii i w Ferentino. Poszukam jak najwiecej danych i napisze odpowiedni post (jutro lub w niedziele)

    ReplyDelete

Powered by Blogger.