gdzie lardo, gdzie Colonnata, gdzie zjeść

tak, próbowaliśmy lardo di Colonnata i to nie byle gdzie, a na miejscu w localita Colonnata, czyli na północny wschód od Carrary. Lardo jedliśmy w restauracji Venanzio (piazza Palestro 3; tel. 0585758033), a trafiliśmy tam z rekomendacji Gambero Rosso. Byliśmy tam dwa lata temu, więc całego menu nie pamiętam, ale utkwiły mi w pamięci kromki chleba zrumienionego nad węglami, obłożone kawałkami prawie przeźroczystego lardo. Popijaliśmy je białym winem (czerwone wino jest zbyt intensywne).

Gambero Rosso wymienia też jeszcze jeden przybytek najważniejszej słoniny. Polecana jest Locanda Apuana, localita Colonnata, via Communale 1, tel 0585768017, www.locandaapuana.com.

Podobno też dają dobrze zjeść i jeśli wierzyć książkom, to są tańsi od Venanzio (Gambero podaje 30 euro jako medianową cenę 3-daniowego obiadu w Locanda Apuana, i 40 euro w Venanzio). Nie pamiętam ile dokładnie zapłaciliśmy za kolację w Venanzio. Ale chyba nie 40 euro od osoby, bo bym pewnie zapamiętała tak drogi posiłek :-)

I jak już zaciągnęłam w Alpy Apuańskie do Colonnaty to chciałbym dodać, że miasteczko jest interesujące. Usadowione na górze, ale jednocześnie otoczone wyższymi szczytami, jest klaustrofobiczne, przygnębiające, ale też i ciekawe architektonicznie. Są przebłyski jakiejśtam zamożności (ratusz, rynek), wymieszanej z biedą miejsca żyjacego z kamienia: niedokończone schody, uliczka na urwiskiem i ciasne, ustawione jeden na drugim, domki z kamienia. Klimatu dopełniał marmurowy bruk na rynku i szary, jakby przyprószony pyłem, kot z przetrąconą nogą.

Jadąc z Carrary do Colonnaty przejeżdża się obok kamieniołomów. Przerażający widok porytych gór, choć z daleka wyglądają one jak pokryte śniegiem. Aż dziwne, że z takich miejsc pochodził marmur na Dawida i na erotyczne rzeźby Berniniego czy Canossy.

Lardo polecane przez Lori de Mori w Beaneaters&Breadsoup to Larderia Colonnata di Fausto Guadagni, via Comunale 4, 54030 Colonnata (MS), tel 0585768069

0 comments:

Post a Comment

Powered by Blogger.