koniecznie do Falesco

po czerwone Montiano, robione - o dziwo z Merlot - które, jak wiemy z podręczników - do typowych gron włoskich nie należy. Pewnie dlatego też nie ma nawet znaczka DOC, co w sumie dowodzi, że oznakowanie DOC i DOCG niekoniecznie warto się kierować wybierając wina. Siedziba Falesco znajduje się w Umbrii, administracyjnie w Montecchio, w rzeczywistości na trasie z Amelii do Baschi. Winnice mają na terenie Lacjum i dlatego przewodnik Italian Wines 2010, umieścił Falesco w Lacjum, co daje mojej prowincji laurkę za posiadanie jednego z najlepszych win włoskich. Nie mogę ustosunkować się do twierdzenia, że Montiano jest jednym z najlepszych win włoskich, gdyż za mało wiem o najlepszych winach, ale jest to jedno z najlepszych win jakie kiedykolwiek piliśmy (a my Merlot to nawet niezbyt lubimy): czuć czarną jagodę i pieprz; gdzieś ciągnie się posmak konfitury wiśniowej i goryczka pestek. Gambero Rosso pisze też o zaroślach śródziemnomorskich, ale muszę im wierzyć na słowo: krzaków nie czułam.


Smakowało nam też białe Ferentano, które wypiliśmy wczoraj pod makaron: bukiet szafranu i kwiatów akacji lub ginestry, lekko słonawy posmak lukrecji, dużo minerałów i odpowiednia ilość dębu to jest to co lubimy w winach nieczerwonych :-) Żałujemy, że z Falesco przywieźliśmy tylko jedną butelkę Ferentano.

Montiano też się prawie skończyło. Podarowaliśmy Beacie i Peterowi jedną butelkę, drugą wypiliśmy i jakoś tak szkoda, że nie ma więcej, choć Montiano kosztuje sporo. Za butelkę płaciliśmy 26 euro, co uważamy za cenę wysoką. Zdaję sobie jednak sprawę, że w Polsce to cena przeciętnego wina w przeciętnym sklepie. Nie po raz pierwszy jestem szczęśliwa, że nie mieszkam w Polsce, gdyż albo bym zbankrutowała albo uschła z pragnienia :-)


PS: i żeby nie było zbyt różowo to dopowiem, że nie smakował nam Tellus (czysty Shiraz), choć nalepkę miał najładniejszą ze wszystkich.

Falesco
loc. San Pietro
05020 Montecchio (TR)
tel. 07449556

8 comments:

 1. zapisuje, notuje i z pewnościa spróbuje:)

  ReplyDelete
 2. http://it.wikipedia.org/wiki/Categoria:Vini_DOC_e_DOCG_prodotti_con_uva_Merlot
  Mayu tu jest wykaz wszystkich miejsc we wloszech gdzie produkowane sa wina doc i docg ze szczepu merlot. Nawet castelli romani merlot moga byc doc i sa robione w lacjum :-)
  I milo cie widziec po powrocie.

  ReplyDelete
 3. @anthony, te wina sa kiepskie, nawet jesli maja oznakowanie DOC i DOCG.

  ReplyDelete
 4. oj wiem. ale 26 € to jak dla mnie stanowczo za drogo za flaszyne. Mam cene zaporowa 5-6 € :-)

  ReplyDelete
 5. @Anthony: dla nas tez 26 euro to duzo, kupujemy wina do 20 za butelke, a przecietna cena wina do posilku to gdzies miedzy 5 a 12.

  ReplyDelete
 6. Pytanie laika: czy te wina 5-6 euro, to wina stolowe? Mialam okazje kiedys pic takie tanie wloskie wino, slabsze niz wiekszosc, ktore znam, umowmy sie, ze do jedzenia moglo byc, ale jednak to byl sikacz. ;)

  ReplyDelete
 7. @Karolino: za 5-6 euro kupisz porzadne wino. Stolowe kosztuja ok 3. Za 10 mozesz liczyc na bardzo dobre, czasami swietne wino.

  I jest roznica miedzy wloskimi winami (w cenie i czasami w jakosci) miedzy tym co jest na rynku wloskim a eksportem.

  ReplyDelete
 8. Dziekuje. :) Wiem, ze co najlepsze Wlosi zostawiaja dla siebie. :)

  ReplyDelete

Powered by Blogger.