najświętsze ze świętych

Ale w trzech osobach
Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Ten sam wzrost, ta sama poza, identyczne twarze bez wyrazu patrzące na odwiedzających białymi oczami bez źrenic. Po drugiej stronie jaskini madonna z dzieckiem, madonna ma jasne włosy. Święta na fresku obok przypominała księżniczkę z egzotycznej bajki.


Pod wiszącą skałą
do SS.ma Trinita najlepiej jechać przez Subiaco. Skręcić na Sacro Speco i piąć się w górę. Za Vallepietra pojawią się pierwsze drogowskazy do santuarium. I ostrzeżenia: droga otwarta od 1.maja do 31. października. Czasami, nawet latem, z góry sypią się kamienie, a burze nadchodzą niespodziewanie.
Faktów jak na lekarstwo
ozdobiona freskami grota, jakich wiele w Lacjum, prawdopodobnie była pustelnią. Trudno powiedzieć kiedy powstała. Same freski pochodzą z XII wieku i są w stylu bizantyjskim. Sądzi się, że kult Trójcy rozpoczął się w okresie budowy klasztoru Benedyktynów w Subiaco.

Sanktuarium, leżące 1337 m.n.p.m,  przyklejono do Monte Autore, góry na granicy Lacjum i Abruzji. Vallepietra, wioska do której sanktuarium należy administracyjnie, jest w Lacjum (prowincja Rzym), ale do kogo należy grota z freskiem Trójcy trudno orzec. Kramy z miejscowymi wyrobami sprzedają tak pecorino romano jaki i miody z Abruzji.


Trasa z krzyżem

do La Santissima idzie się z Ginestry 72 godziny, na mule 48, a rowerem 8 godzin. Wiele osób z Ginestry nigdy Watykanu nie zobaczyło, ale pielgrzymkę do Vallepietra odbyło kilkukrotnie,niosąc krzyż lub krzyżyk. I zapalając świecę lub gromnicę. Zapala się je na zewnątrz, a krzyże ustawia wzdłuż trasy wiodącej od parkingu. W grocie Trójcy ustawiono parkany, odwiedzający przesuwają się w kolejce. Największe pielgrzymki przypadają na okres zielonoświątkowy. To wtedy wszystkie konfesjonały są obstawione i celebrowana jest msza przy wielkim ołtarzu.Pozdrowienia od prezesa
znaleźliśmy krzyż przyniesiony w roku 2008 przez piegrzymów z Poggio Moiano i trafiliśmy na krzyż pamiątkowy z 16. maja 2010, ufundowany przez Związek Rowerzystów Hobbystów z Priverno (LT) z Dante Pisandrim, Prezesem Honorowym Związku. Krzyż żelazny, ale płyta pamiątkowa marmurowa. Jak na porządny związek z prezesem przystało.

Linki i informacja turystyczna:
O sanktuarium
parking kosztuje 2 euro; muzeum ex-voto wydaje się być otwarte tylko w święta i niedziele (nie potwierdzona informacja)

0 comments:

Post a Comment

Powered by Blogger.