andrea palladio (1508-1580)


potrzeba było książki Witolda Rybczyńskiego, żebym w końcu zrozumiała o co w tym całym Palladio chodzi; jakoś nie wystarcza wiedzieć że jest do dnia dzisiejszego najbardziej wpływowym architektem, więc zaczęłam od lektury przyjemnej i przystępnie napisanej książki omawiającej biografię architekta i jego najważniejsze realizacje, m.in willę Godi, La Rotonda, bazylikę w Vicenzy.

Był związany z republiką wenecką (tak Padwa, w której się urodził, jak i Vicenza w której mieszkał i pracował, należały do La Serenissima), choć dopiero w mocno dojrzałym wieku zaczął dostawać zlecenia z Wenecji, chyba poczęści dla tego, że tak w Wenecji jak i w Rzymie królował niepodzielnie m.in. Michele Sanmichele i dopiero po jego śmierci Palladio zaczął prace dla Wenecji, których ukoronowaniem była budowa San Giorgio Maggiore. Palladio jednak znany jest przede wszystkim jako twórca willi arystokracji z Vicenzy, a później arystokracji weneckiej zamieszkującej prowincję Veneto. Dzięki protekcji i patronatowi Gian Giorgio Trissino młody Palladio otrzymał pierwsze zamówienie na budowę willi dla rodziny Godi. Potem przyszły następne: Valmarana, Thiene,Pisani, Chiericati i Badoer, oraz najsłynniejsza La Rotonda. W międzyczasie senat Vicenzy, znany ze skąpstwa, polecił Palladio przebudowę głównego budynku użyteczności publicznej: bazyliki (Palladio wygrał przetarg, gdyż jego projekt okazał się najprostszy w realizacji) i za nią jest Palladio najbardziej podziwiany. Wykazał się bowiem wyobraźnią achitektoniczną: nie ruszając średniowiecznej struktury budynku, dobudował nową fasadę, która-podpierając stare i sypiące się mury-nadawała masywnej budowli koronkowej lekkości i elegancji. W przeciwieństwie do innych gwiazd architektury (chociażby znanego z podłego charakteru Bramante), Palladio był dokonałym menadżem i kierownikiem. Umiał porozumiewać się nie tylko z inwestorami, ale również i podwykonawcami.Teoretycznym dziełem życia okazały się Cztery Księgi Architektury (I Quattro Libri dell'Architettura), które inspirowały palladianizm w Anglii i Stanach Zjednoczonych.

Tyle mojej opowieści o Palladio. Więcej można doczytać w The Perfect House: A Journey with the Renaissance Master Andrea Palladio Witolda Rybczynskiego lub w internecie na stronie CISA

0 comments:

Post a Comment

Powered by Blogger.