Sanmicheli had recently completed the magnificent Palazzo del Te in Mantua, which Palladio visited, and he was building three more palazzos in Veronanatomiast w innym miejscu tej samej książki autor wspomina, pisząc o sukcesie finansowym Giulio, że wybudował sobie wspaniałą willę w Mantui.
Co prawda nigdy nie słyszałam o Palazzo Te jako dziele Sanmichele, ale akurat moja pamięć jest bardzo zawodna (do tej pory nie mogę zapamiętać w którym roku braliśmy ślub. Wiem tylko, że jesteśmy małżeństwem od ponad 10 lat :-)), więc polazłam sprawdzić na wszelki wypadek i ewentualność. I tak:
- wikipedia nie potwierdza tez Rybczynskiego
- w Palazzo Te in Mantua (autorki: Gianna Suitner i Chiara Tellini Perina; wyd. Electa), nie ma nawet wzmianki o Sanmichele jako architekcie zaczynającym, kontunuującym czy kończącym budowę. Sanmichele nie jest nawet wymieniony jako podający młotek.
- Podobnie w The Art of Italian Renaissance (edyt: Rolf Toman, wyd.Ullman & Könemann), choć, teoretycznie, Sanmichele mógł kończyć prace Romano, gdyż zmarł 13 lat później.
Tak więc, podsumowując, mogę jedynie stwierdzić, że Witold Rybczyński, PROFESOR architektury na University of Pennsylvania, się walnął.
A może ktoś z szanownych czytelników ma jeszcze inne informacje na temat: KTO, do jasnej cholery, wybudował Palazzo Te?
A tak swoją drogą: czy nie powinno mi to zwisać?
Myślę, że można wybaczyć prof. Rybczyńskiemu tą pomyłkę lub raczej niedopatrzenie - no chyba, że jest to informacja fundamentalna dla całości jego książki.. Czasami, rzeczy oczywiste umykają uwadze tak jak np to, że "Włoszczyzna" zmieniła dekoracje, rezygnując z groszków na rzecz pięknej, dostojnej bieli - i ja dopiero teraz to dostrzegłem :))
ReplyDeleteInna sprawa, że nie należę do tych najbardziej spostrzegawczych... Może dlatego staram sie zrozumiec pomyłkę profesora. :)
mowisz, ze upierdliwa jestem? Ja tylko kwestionuje autorytety :-) No i gdzie byl edytor?
ReplyDelete